COĞRAFİ DURUM


Pazaryolu Erzurum İspir yolu üzerinde ve İspir’e 23 Km kala Erzurum-İspir-Rize Karayolu’nun 119. kilometresinden 3 kilometre kenarda düzlük ve yeşillik etrafı dağlık ortası bağlık bir alana kurulmuş Doğusu ve Güneyi İspir İlçesi, Batısı Bayburt İli ve Kuzeyi Rize İli çevrili bir ilçedir.

İl Merkezine 122 Km ve 742 km2 yüz ölçümüne sahip küçük ve güzel bir ilçedir. Erzurum’un Kuzey Batısında, Karadeniz Bölgesine sınır bir bölümde yer almaktadır. Bu konumuyla Erzurum’dan iklim ve bazı konularda farklı özellikleri vardır. Karadeniz Bölgesine yakın olması iklimi Erzurum’a nazaran daha ılımandır. Ayrıca bazı köylerinde yaşayan halkın Karadeniz şivesiyle konuşması ve giyim tarzı olarak ta benzer yönlerinin olması buna örnektir.

Pazaryolu daha önce İspir İlçesine bağlı belde konumunda bir yerleşim yeri iken 21 Haziran 1989 tarih ve 20202 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 3578 sayılı Kanun ile İlçe statüsüne kavuşmuştur.

İlçeye bağlı İlçe merkezindeki 21 Haziran Mahallesi dahil 44 Mahallesi bulunmaktadır.

İlçe Merkezinin rakımı 1450 metre olarak  tespit edilmiştir. Bazı mahalleler İlçe merkezine nazaran rakımları yüksektir.

Karasal iklime sahip olan  İlçemiz, ortalama yaz aylarında hava sıcaklığı +20 C ile +3o C arası seyretmekte olup, kış aylarında ise -1 C ile -25 C arasında seyretmektedir.