Pazaryolu Belediyesi

Coğrafi Konumu

Coğrafi Konumu

Coğrafi Konumu

Pazaryolu Erzurum İlimize bağlı, İl Merkezine 122 Km ve 742 km2 yüz ölçümüne sahip küçük ve güzel bir ilçemizdir.Erzurum´un Kuzey Batısında, Karadeniz Bölgesine sınır bir bölümde yer almaktadır.Bu konumuyla Erzurum´ dan iklim ve bazı konularda farklı özellikleri vardır. Karadeniz Bölgesine yakın olması iklimi Erzurum´ a nazaran daha ılımandır.Ayrıca bazı köylerinde yaşayan halkın Karadeniz şivesiyle konuşması ve giyim tarzı olarak ta benzer yönlerinin olması buna örnektir.

Pazaryolu daha önce İspir İlçesine bağlı belde konumunda bir yerleşim yeri idi.21 Haziran 1989 tarih ve 20202 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 3578 sayılı Kanun ile İlçelik statüsüne kavuşmuştur. İlçeye bağlı İlçe merkezindeki 21 Haziran Mahallesi dahil 9 Mahallesi ve 35 Köyü bulunmaktadır.

Pazaryolu İspir yolu üzerinde ve İspir´ e 23 Km kala Erzurum-İspir-Rize Karayolu´nun 119´ uncu kilometresinden 3 kilometre kenarda düzlük ve yeşillik etrafı dağlık ortası bağlık bir alana kurulmuş Doğusu ve Güneyi İspir İlçesi, Batısı Bayburt İli ve Kuzeyi Rize İli çevrili bir ilçedir.

İlçe Merkezinin rakımı 1450 metre olarak belirlenmiştir. Bazı köylerinin İlçe merkezine nazaran rakımları yüksektir. Bu nedenle bazı köylerin iklimi karasal ve ağaç örtüsü çok azdır. Karasal iklime sahip olan İlçemiz, ortalama yaz aylarında hava sıcaklığı +6o C ile +25o C arası seyretmekte olup, kış aylarında ise -0o C ile -18o C arasında seyretmektedir.

İlçemiz Pazaryolu
64x64

Pazaryolu'nun Tarihi

Devamı...
64x64

Coğrafi Konumu

Devamı...
64x64

Kültür - Eğitim

Devamı...

Başkanımız

Foto Galeri

  • SAYIN SEKMEN İLÇEMİZDE...
  • İLÇEMİZDE ELEKTRİK HATLARI ARTIK YERALTINDA?.
  • BABA OCAĞINDA İFTAR....
  • SAĞLIKLI DÜŞÜN, BESLEN, YAŞA

Duyurular

Videolar

Site İstatistikleri

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Bu Yıl : 1
Toplam : 1
Kayıt/Güncelleme: : 1 / 24.03.2018
Tasarım-Yazılım: Medya İnternet